Archive for the ‘groceries’ Category

July Grocery Spend

August 4, 2007

I just went through Quicken and looked at our bank statement and calculated how much we spent on groceries in July. We spent $704.92 on groceries in July. This seems like a lot but it works out to $176 a week or $25 a day which is $6 a day for each member in our household (not including our cat).

This is less than what we had spent in June and May. I think we were closer to $1000. Eee gads.

I think part of the reason the spend has gone down is that we’re trying to avoid the fancy grocery store and just go to Trader Joe’s, Ralphs and farmers markets.

The amount may have also gone down because we were out of our house for several days for fumigation. This meant we spent a bit more than usual dining out. Probably $150 in dining out for the four of us.

I don’ feel like we’ve made real progress. I supposed though that being more aware of our spend is a step in the right direction.

July Grocery Shopping — $306.04 tally and 16 more days to go

July 16, 2007

It’s halfway through the month of July. I decided to tally up how much we’ve spent on groceries this month. So far we’ve spent $306.04. This works out to $20.40 a day. We have four people and a pet in our home. Pet aside, this works out to about $5/a day for groceries for each person in our home.

I realize we’re only halfway through the month. Assuming we spend the same amount on groceries for the second half of July that means we will have spent about $612 on groceries this month or $153 per week. I’d be really impressed if we could keep our groceries to just $150 a week.

My husband sent me an article about how much people spend on their groceries and I was shocked that some people manage to spend just $150 a month. I wonder if they are eating only rice or if they aren’t being completely accurate in their accounting….Or are we just super wasteful?

Some interesting links with more on what people spend on groceries as well as some tips for how to reduce costs:

Menu Planning, Kitchen Mindfulness

July 6, 2007

Refrigerator Post

This is one way we’ve been trying to conquer the coming-up-short-at-mealtime blues, leading to hunger-fueled grocery runs and general grumpiness. Since, in the busy-ness of the week, we tend to get quite scattered, what they call in the trade “not having a mind,” it’s helpful to have some meal ideas, and reminders about ingredients that are on hand.

It looks like hell in Google Docs.

Debt Forecast — Gloomy & Gray with Blue Skies Ahead

June 12, 2007

Lean Cuisine Away Debt
Ugh. Well, the good news is that I think the blog is helping us focus on our goals. I know that my chicken suizas lean cuisine entree never tasted so yummy as it did today. As I ate my entree at my desk I even thought “the portions are actually the perfect size.” How’s that for positive thinking? Everything tastes better when you feel smart about your choices.

This weekend I bought a four pack of Lean Cuisines at Costco for a little over $8 (husband Noma squirreled the receipt away…but I think it was $8.49 for four…). So, even if it was closer to $9 for four lunches that’s $2.25 per lunch. In addition I brought some fruit (not sure of per piece cost) and a granola bar (not sure of unit cost). Anyways, assuming the worst….clementines may have cost 40 cents each (I had 2) and the granola bar 25 cents each. So, this would mean my lunch cost me $3.30 cents. Typically if I eat lunch out I get an employee discount and still spend $7-$10. So, I had a savings of between $3.70 to $6.70. If I do this 3 times a week that means I’ll save $11-$20 a week or $44 to 80 a month.

Old Me, New Me
Now the old me would think “Great, now I can spend $80 a week on something else.” The new me is starting to kick in…Now I’m thinking “great, that’s money we can put towards our debt.” Still I think I’m going to need some sort of treat to keep me going…By treat I mean a movie out with Noma.

Day of Reckoning
Today when I picked up our mail I saw the dreaded “Cardmember services” got a dreaded bill in the mail today. When I plugged the numbers into my spreadsheet I noticed that our credit card debt is actually $23 higher than the previous month. I think this is because before we retired the cards we put gifts for our mother’s on the card. But I’m not even sure. Scary, eh?

Being working parents with two small kids has allowed us to get really sloppy with our finances. We come home exhausted. The last thing you want to do at night is look at your bills or talk about financial planning. This is starting to change which I’m thankful for. Keep your eye on that debt watch because by Friday we will have done some serious battle with getting that number down.

Blue skies ahead.

Frugal Bugle: Gas and Food

June 9, 2007

Implementing the Budget
Saturday and it’s time to activate the budget for week two! I am already deriving considerable satisfaction from this simple implementation. As I said before, the blogging and reading of p.f. blogs really helps to support the practice of living within one’s means.

Groceries: Trader Joe’s, $93.26

Gasoline: who cares, $40.00 (11.69 gallons)
Gas factoids: Volvo 240
Miles per gallon: 20.53
Miles per dollar: 6 miles
Cost per mile: 16.67 cents

I’ve wondered about these facts for years. It is good to have them recorded. I’m going to fill up the other car early tomorrow morning, and try to see if I can document any actual difference in mileage per buck for the denser gas. I think $20 should cover the other car. The wife has much less commuting.

Total cost for Gas and Groceries: $153.26. This leaves $46.74 for random comfort lunches or even a meal out. This is not the most frugal budget imaginable, but it is a budget that we seem to be able to stick to.